Okamžiky s otiskem duše

23. července 2010 v 20:13 | Ina |  VÝTVARNO + FOTO
V Galerii M vystavují členové skupiny TeriFoto Sokola Písek. Vernisáž výstavy se uskutečnila v pátek 2. dubna v 17 hodin. "Měla jsem strach, že to nestihnou," přiznala kurátorka Galerie M Hana Vaněčková. "Přijeli teprve v jednu hodinu a instalovali tady stojany a lišty na umístění fotografií. Ale měli to hotové včas. Ještě si stihli skočit na kafe," směje se Vaněčková.


Prostě pohodáři. A pohoda panuje v celé expozici, kterou se písecké skupině TeriFoto Sokola podařilo vytvořit. Zastoupeny jsou zde makro snímky, motivy krajin, dokumentární fotografie, portréty i snímky s náladovou tématikou a prezentace skutečné fotografistické ekvilibristiky, jako kupříkladu dopad kapky zachycený objektivem Pavla Brčáka.
Z členů TeriFota zde vystavují téměř všichni. Celkem třiadvacítka autorů. Jejich snímky dosahují vysoké kvality. Každý z fotografů má svůj pohled na svět, jiný otisk pocitů, vztahu ke snímaným motivům. Jednoznačně se dá říct, že ze všech děl je patrná radost z fotografování, z hledání stále nových způsobů vyjádření, neotřelých kompozic a jednotlivé práce dokládují také
technickou zručnost a u mnohých z autorů dokonalý profesionální přístup.
V pelmelu nabízených leitmotivů si jistě svoji chuťovku vybere každý z návštěvníků. Někomu se zalíbí krajiny zasazené do rámce nostalgické magie barev, světel a stínů, jiného zaujmou detaily květin, zástupců hmyzí a živočišné říše, dalšího budou spíše pábit snímky z cest, kořeněné exotickými tvary a barevností a někdo se soustředí na portréty.
Vítězslav Gottfried nabízí například originální pohledny na prosté věci. Stvoly pamelišek nabývají v jeho podání magické nadstavby a světla projíždějících aut v další práci zase explodují v barevnou smršť. V pavučinách Davida Černého, který je ještě žákem základní školy, slyšíte prokapávat čas. Josef Hruška vás znehybní před svými širokoúhlými kompozicemi linií a předělů v krajině. V rytmu nastaveném na hodně dlouhé vydechnutí. Báječnou atmosféru si vychutnáte v prostoru, do kterého vás prostřednictvím svých snímků pozve Jan Dupal. Hlavní motivy, zachycené téměř na hraně kompozice, ve které je ponechán největší parket pro atmosféru, vás uhranou. Stejně tak jako lavička nevalně osvětlená pouličním světlem, za kterou v pozadí vstupujete do tajemného panoptika stínů. Možná se zastavíte u skvělé fotografie Jindřišky a Aleše Jelínkových z návštěvy galerie nebo u lovce s fotoaparátem, Lukáše Kinkora, který kromě detailů odlapených v lese, nabízí portréty tamních opeřenců a čtyřnohých obyvatel. O tom, jak vypadá skvostná reportážní fotografie, se můžete přesvědčit při zhlédnutí snímků Františka Bureše. Autentičnost a dokonalost, s jakými zachytil atmosféru okamžiku, v jeho dílech jednoznačně exhibují.
A nebylo by spravedlivé, kdybych se vyhnula tomu, co mě zklamalo. Byla to většina vystavených portrétů. K dokonalosti takových autorů, jakým je například Aleš Otýpka, Milan Perfecký nebo Igoo Adler mají písečtí vystavovatelé ještě pořádný kus cesty. A není to o technické dokonalosti, ale o pochopení podstaty portrétu. Samozřejmě, subjektivní pohled hraje v mém názoru roli. Jestliže však na výstavě narazím na portréty, které jednoznačně spadají do kategorie rodinných alb, ač jsou sebelíp technicky zdařilé, nemám dobrý pocit. Stejně jako při zhlédnutí cyklu se snahou o kopírování Saudkova rukopisu, který dostal na ústa už jen výběrem hlavní představitelky. Tedy, mícháním cílené kompozice a leitmotivu, které jednoduše nepasují.
Přesto jsem několik velmi zdařilých portrétů objevila. Je to především detail dívenky od Miroslavy Žižkové. Upřímně vyznívá i portrét dvojice dívek na zahradě od Jaroslava Pecha nebo děvčátko zachycené objektivem Marty Zborníkové.
A pro klid duše všech, co se mnou nesouhlasí. Jak jsem uvedla - hlavní roli v umění hraje a bude hrát především osobní dojem diváka. Takže rozdílných pohledů a názorů bychom se nedopočítali. Proto klid zbraním a běžte raději popást oči, než to v Galerii M skončí. (2.4.2010 - Ina)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama