Město střídá krajinu a všechno střeží sfinga

23. července 2010 v 20:26 | Ina |  VÝTVARNO + FOTO
V Galerii M se do čtvrtka 29. července představují dva výtvarníci z Jindřichova Hradce Pavel Vavřík a Vladimír Tůma se svými oleji, pastely a akvarely.
Pavel Vavřík, který vyučuje na jindřichohradeckém gymnáziu výtvarnou výchovu a dějiny umění, zaujme ve svých pracech sytými barvami, hutnými tvary a v přehlídce děl konfrontací mezi reálným světem a obřadním místem fantazie. Zatímco například sfinga, vítající návštěvníky hned u vchodu, odlehčena kubisticky úsměvným nadhledem a přesvědčivá ve své syté modré, působí jako žena vamp přicházející ze skrytých zásuvek našeho snění, krajiny Pavla Vavříka vás přijmou s něhou a rozevřenou náručí.


Olejomalby krajin Pavla Vavříka nabízejí prostřednictvím nevtíravých barevných tónů příjemný pocit osamění, klidu a ticha. Harmonie tvarů, narušovaná jen živými odrazy na vodní hladině, vtahuje diváka do malebné kopcovité krajiny jižních Čech. V akvarelech je výtvarníkův projev dynamičtější. Také volba barevných tónů, spěšné tahy štětcem dodávají těmto dílům i přes romantický nádech, spíše popisnost, která dominuje nad výslednou náladou.
Úžasné jsou Vavříkovy motivy městských zákoutí, kde si stíny starých domů v uličkách pohrávají se sluncem. V náznaku nostalgie vás dlouho neponechají rozdováděné linie, které kompozici změkčují a dodávají jí neopakovatelnou atmosféru.
Bývalý ředitel zemědělské školy v Jindřichově Hradci Vladimír Tůma prezentuje v Milevsku pastely vlídných zákoutí předzahrádek a jednoduchých plůtků, které nás svádějí do krajin dětství. Kontury jednotlivých motivů umělec přísně vymezuje. Jakoby každý keř, strom či dům měly v krajině své nezaměnitelné místo.
Olej nazvaný Krajina Šumavy vnímavé návštěvníky překvapí originální kompozicí. Perspektiva soustředěná do středu obrazu bez ohledu na linie horizontu, působí fantasticky lehce a rytmus střídání jednotlivých motivů disponuje úžasnou hravostí. Krajiny Vladimíra Tůmy jsou vlídným klínem a zároveň diváka v mnohých ohledech provokují. Bravurní geometrická zkratka činí díla kompozičně odlehčená a čistá. Do atmosféry krajiny nás autor vtahuje vlastně jen prostřednictvím výrazných barevných přechodů, kde motivy samy o sobě hrají podřadnější roli.
Z prací Vladimíra Tůmy bych upozornila zejména na motiv stavby kostela a výjevu z náměstí. Prolínání hutných, sytých barev a přísně střežené geometrické tvary v téměř perfecionalistickém pojetí jednotlivých detailů vás určitě osloví. (ina - 19.7. 2010)     
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama