Krbová kamna a žlutý roláček

30. června 2010 v 21:03 | Ina |  VENTILY


Prodávala jsem krbová kamna. Pravda, není to zrovna věc, kterou by člověk prodával denně. Litinová kamínka, jak jsem je s něhou nazývala, vážila 98 kilogramů. Do pořádných kamen měla sice daleko, ale přesto. Už při jejich stěhování z auta do domu jsme si užili. Ostatně, při jejich prodeji taky.


V novém bytě nikdo nepočítal s tím, že bych si s sebou kamna přitáhla. A pokud bych trvala na tom, aby se mnou sdílela dál obývací pokoj, pak jen za předpokladu, že budou sloužit jako dekorace. A to už je trochu o ničem. Stejně, jako když má někdo na zahrádce proutěný kočárek. Hledáte v něm baculaté dítě a kde nic tu nic. Zjara pak na vás z kočárku vyplázne listy břečťan a pelargonie a jiná květena. No, proč ne.

Ale k věci. Prodávala jsem kamínka. Přes internetový portál. Obchod se povedl. S konečnou sumou jsme byli spokojeni, kamna vyčistili a připravili, až si pro ně kupec přijede. Trochu mu trvalo, než se ozval. A když se ozval, věděla jsem okamžitě, že to žádná legrace nebude.

První e-mail zněl: "Prosím, mohli byste mi kamna poslat poštou?" Nevím, jak jsou svalově vybaveny pracovnice pošt. I kdyby však stála za přepážkou paní Lamželezová, jsou tady předpisy, do kterých se stokilová kamna jednoduše nevejdou. Ne! Zněla rezolutní odpověď v doprovodu několika smajlíků. V koutku duše jsem doufala, že je kupující tak trochu šprýmař.

Na nějakou dobu se zase odmlčel. Zřejmě vymýšlel nový způsob. A vymyslel. Druhým nápadem mě uvedl v pokušení domnívat se, že kamna nikdy neprodám a že dotyčný není šprýmař, ale cvok. Tentokrát neposlal e-mail, ale nadšeně zavolal. "Už jsem na to přišel. Ta kamna přeci nejsou větší, než klasický kufr. Mohla byste mi je přivézt k vlaku. Řekl bych vám kdy. Já bych ta kamna pak s sebou vzal zpátky jako spoluzavazadlo!"

Tentokrát jsem ten skvělý nápad odmítla s obavami co bude dál. Večer se mi pak zdálo o kufru, který s vypětím posledních sil zdvihám na plošinu vlaku, než jsem se probudila zpocená představou, jak mě přimáčkl k zemi.

Nedůvěra se ale projevila i na druhé straně. Pat a Mat v jedné osobě signalizovali, že jim snad ta kamna nechci prodat. A pak se ozval znovu telefon. "Domluvil jsem se s kamarády a pro ta kamna tedy přijedeme," sdělil otrávený PatoMat na druhém konci. "Jóóó," zaúpěla jsem.

Přijeli. Tři "inženýři". Můj kupec rázně zamířil do obýváku ke kamnům a jal se je zvedat. "A sakra," vydechl udiveně. "To asi nebyl moc dobrý nápad s tím spoluzavazadlem, když to teď vidím." Bez komentáře. "Kluci, musíte mi pomoct. Ono je to těžký jak prase!" Vynést kamna na zahradu jim trvalo dvacet minut. Pak je obestoupili a zjistili, že mají "nějakou začerněnou rourku" (rozuměj, vývod pro kouřovod). "Hele, to musíme nějak obalit." A jednoho vyslali, aby prohledal útroby auta. Vrátil se se žlutým roláčkem velikosti S. "Co to je?" "No, rolák mý starý." Kamínka dostala šálku ze žlutého roláčku přesně v místě, kde byl otvor pro kouřovod, samozřejmě celý od sazí. S uspokojením se kochali výsledkem své práce. "Myslíš, že ten rolák bude tvoje stará ještě nosit?" "Myslím, že už ne," odvětil klidně vynálezce a kamna putovala na vozík.

Když jsem za podivnou trojicí zavírala konečně bránu, nebylo mi líto odjíždějících kamínek. Sevřela mě úzkost při představě, že tahle trojka bude někde v jiném městě, v jiném obývacím pokoji, který je možná zatím docela útulný, instalovat kamna. A už vůbec se mi nechtělo přemýšlet o tom, jestli PatoMat ví, že ta kamna nejde postavit jen tak na koberec doprostřed obývacího pokoje, naložit dřevem a škrtnout sirkou...   (ina)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 18. srpna 2010 v 13:34 | Reagovat

no nazdar... to teda musela být podívaná :-D btw být já majitelkou roláčku, asi bych se stala vražedkyní 8-)

2 Jerry Jerry | 3. dubna 2016 v 11:36 | Reagovat

Krásná krbová kamna Nordica v severském stylu

http://www.levne-krby.eu/katalog/krbova-kamna-1/nordica-3408/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama